Mindennapok egy bántalmazó gyülekezetben I.
Bevezető gondolatok: a Mindennapok egy bántalmazó gyülekezetben két részes sorozat abból a célból született, hogy megtörtént eseményeken keresztül kézzelfoghatóbban mutassa be a bántalmazás struktúráját. Valljuk, hogy a leauraláson alapuló közösségek nincsenek összhangban a Biblia tanításával, így az itt leírtak nem tekintentendőek követendő példának.
Aki találkozik a bántalmazás témájával, az talán elbizonytalanodik, hogy vajon ő maga átélt-e már ilyet, és a gyülekezetében, kapcsolatrendszerében van-e nyoma ezeknek a jelenségeknek. Volt, hogy a kelleténél erősebb hangon szólt hozzád a lelkipásztorod? Valamelyik testvéred goromba volt veled, és megbántott? Szoktak lenni konfliktusok a gyülekezetedben? Nos, ha ezek teljesülnek, akkor az még az égvilágon semmit sem jelent. Olvasd el az újszövetségi leveleket, és ott is folyamatosan ezekkel a témákkal találkozol majd: különbözőek vagyunk, emiatt elkerülhetetlen, hogy legyenek súrlódások.
A kérdés, amit jogosan tehetsz fel, hogy hol van az a határ, hogy egy közösséget leuralónak nevezzünk? Vannak tesztek, amelyek adnak némi visszajelzést, de itt olyan dolgokat kellene rangsorolni, melyek többsége nehezen megfogható… És legyünk őszinték, az sem bölcs, ha a bolhából elefántot csinálunk. Ha viszont valóban nagy a baj, akkor azzal érdemben kell foglalkoznunk.
A következőben egy utazásra invitállak, kedves Olvasóm. A régi, erősen bántalmazó közösségemben megélt mindennapokba. Célom, hogy ezzel a körbevezetéssel világosabbá tegyem a fentebb említett fogalmakat, és közelebb hozzam azt a valóságot, ami a listákból talán túl elméletinek tűnik. Készülj fel, hogy nem lesz kellemes, amiről olvasol - bár nekem, akinek fájó emlékeket kell felidéznem, még kevésbé lesz az -, és nem lesz túlságosan részletgazdag sem. Mivel ez a közösség még működik, nem szeretném, hogy a leírásból egyértelműen beazonosítható lenne. Ha tartoztál valaha bántalmazó közösséghez, akkor lehet, hogy a leírtakhoz nagyon hasonló dolgokon mentél át; de az is lehet, hogy ettől egészen eltérő történéseken. Attól még, hogy egy gyülekezet liberálisabb, progresszívebb az itt leírtaknál, még nem feltétlenül lesz biblikusabb.
Néhány útravaló az indulás előtt:
Amikor egy egészségtelen csoportban vagy, többek között azért tűnnek fel nehezen a kóros mintázatok, mivel mindenki ugyanazokat képviseli körülötted.
Személyes észrevételem, hogy egy ilyen helyen az emberek többsége bántalmazó, vagy sérült családi háttérből származik. Mivel otthonról is ugyanezt kapta az egyén, nehéz észrevenni, hogy a megfélemlítésen alapuló rendszer nem normális.
Lesznek kijelentések téves felfogásokról, tévtanításokról. Ezeket a valóságban azért nehéz kiszűrni, mivel sokszor szóban elhangzik a biblikus (vagy arra hajazó) álláspont, de a gyakorlatban nem azt képviselik.
Példa állítás: fontos a gyülekezetbe járni, de ha valami más, halaszthatatlan intéznivalód van, nem baj, ha nem vagy jelen.
Gyakorlat: ha több alkalommal nem jelensz meg a gyülekezetben (3-nál több hiányzás már soknak számít egy évben), akkor le leszel szólva, ki leszel közösítve (azaz a “perifériára” kerülsz), kérdőre lesz vonva az Istennel való kapcsolatod mélysége. Az a legtöbbször nem számít, hogy milyen ok miatt nem jöttél. Szervezd úgy az egész életedet, hogy lehetőleg mindig ott legyél; ha valamikor ezt nem tudod megoldani, érezz bűntudatot.
A közösség olyan gyülekezetekkel van szoros kapcsolatban, akik ugyanezeket a felfogásokat képviselik, így nem olyan feltűnő, hogy valami nincsen rendben.
Készen állsz? Akkor rajta…
Érkezés
Messziről jössz, viharverten. Remény és öröm csillog a szemedben, mert vagy a közelmúltban találkoztál Krisztus kegyelmével, vagy éppen azon a közösségen keresztül, ahová megérkeztél. Tele vagy lelkesedéssel, és mikor már a belépéskor egy mosolygós tömeg fogad, úgy érzed, hazataláltál. Amikor csak ott vagy, körülvesznek, és ha elmaradnál, érdeklődnek utánad. Mindezt a szeretetnek és a gondoskodásnak tudod be.
/Megjegyzés: gyülekezeti tagként elvárás volt a fentihez leírt módon fogadni az újakat; aki nem tette ezt, arra nyilvánosan megjegyzéseket tett a lelkipásztor, és meg lett intve./
Szeretnél csatlakozni?
Minden csatornán azt hallod vissza, hogy fontos a bemerítkezés és a gyülekezeti tagság. A szolgálatokban való részvétel kiváltság, de addig, amíg nem leszel tag, nem vehetsz részt minden alkalmon és nem szolgálhatsz. Az a célod, motivációd, hogy életed középpontjában Krisztust legyen, és mivel azt kommunikálják feléd, hogy ahhoz ezek a lépések szükségesek, megléped őket. A bemerítkezés biblikus, nem? Hát akkor mégis mi lenne ennek az akadálya?
A tagság feltétele, hogy sokat lássanak (meg tudjanak győződni arról, hogy valóban újjászülettél), majd egy elég hosszú tagfelvételi eljáráson kell átmenned (volt már rá precedens, hogy ezen nem mindenki jutott túl), és ha bizalmat szavaztak neked, a bemerítkezés után tag lettél. Kicsit talán merevnek tűnik a rendszer, de biztosan ez hasonlóan van a többi gyülekezetnél is. Az emberek még mindig kedvesek veled, mégis mitől kellene tartanod?
/Megjegyzés: gyülekezetenként eltérő, hogy a tagság intézménye mennyire szigorú. Van, ahol nagyon laza (ha ott vagy, és részt veszel a közösség életében, akkor már tag vagy), és van, ahol nagyon merev (mint a fentebb leírtnál). Ez utóbbi rendszernél én jobban érzem a veszélyét, hogy az törvénykezésbe, vallásosságba csússzon át. Mindemellett biztos vagyok benne, hogy erre is léteznek egészséges és jól működő példák./
Az első lépések
Végre teljes jogú tagja lettél a csapatnak, mehetsz az alkalmakra, amiket eddig csak kívülről láttál. Nézzük csak, milyen programok vannak a gyülekezetben? Heti rendszerességgel: házicsoport, imaalkalom, dicsőítés próba (akit érint) - ezek mindegyike “kötelező” (ha nem vagy ott, jön a hátad mögött kibeszélés és az intés, lenézés), és sokáig el tudnak húzódni (2-3 óráig, vagy még tovább). Időközönként vannak különféle képzések, közös kirándulások, evangelizációs alkalmak, közösségépítések… mindegyik “kötelezően ajánlott” jelleggel. Ez még elég jónak hangzik. Legalább nem unatkozol, jó társaságban vagy, és épülsz a hitedben.
Apránként azon kapod magadat, hogy a régi baráti, családi kapcsolatok kezdenek kiüresedni, mivel nincsen időd velük lenni. Egyre nagyobb fókusz helyeződik a gyülekezeti közegre, és egyre távolabb kerülsz a külvilágtól.
/Megjegyzés: a baj az, hogy a bántalmazó rendszerek hierarchikusan épülnek fel, és egy teljesítményrendszer alapján kategorizálják be az embereket. Szeretnél jó hírnevet a közösségben, szeretnél jó kereszténynek lenni? Akkor bizonyíts. Legyél ott mindenhol, vegyél részt mindenben. Akkor válsz elfogadottá és megbecsültté, ha megdolgozol érte - vedd észre, hogy emögött a gondolat mögött már a cselekedetek állnak a kegyelem helyett. Ez pedig egy komoly tévtanítás./
Szolgálatok
Mindenki kapott ajándékokat és adottságokat: legyél jó sáfár, használd őket.
A gyülekezetben minden rendszerezve van - mikor ki mit csinálhat, mi a program, kinek mi a feladata. Szolgálatból pedig sosincs híján: ajtónálló szolgálat (akik köszöntik az érkezőket), szeretetvendégség, dicsőítés, takarítás, tolmácsolás, dekorálás, webszolgálat, meg amit még ki tudsz találni. Viszont az elvárások nagyok, a csoport mérete meg eltörpül a sok feladat mellett. A szolgálatba való beállást sokszor ők maguk indítványozzák; ha elkezded, onnan meg már nincsen kiút. Egy-egy vasárnap többen akár 2-4 szolgálatban voltak benne párhuzamosan. A fizikailag és mentálisan kimerítő alkalmak során sok dicséretre nem számíthattál, mivel “mindig, mindent lehet jobban csinálni”, így csak az vált a céloddá, hogy legalább a szidást elkerüld. A szemed fénye már kezd homályosodni; a kezdeti csillogásnak nyoma sincs.
/Ezt a szolgálati struktúrát a gyülekezet végig kiemelkedő példaként tartotta számon. Te magad is láttad, hallottad, hogy más közösségben nincsen ilyen - ez a közösség éppen azért ilyen jó, mert itt így működnek a dolgok. Erős a “gyülekezeti fegyelem”, amire nagy szükség van, máskülönben nem lenne működőképes a csapat. (Ezzel próbálták legalizálni a leuralást, de természetesen az attól még ellene ment a Biblia tanításának.)/
A beszámoló folytatása egy másik részben lesz olvasható.
(Mindennapok egy bántalmazó gyülekezetben II.)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése